close
تبلیغات در اینترنت
خطبه های امام صادق علیه السلام

منوی اصلی
صفحه اول
آرشيوي مطالب
درباره ي ما
جستجو در مطالب
ارتباط با ماتاريخ : سه شنبه 27 آذر 1397

موضوعات سايت
امام علی علیه السلام
زندگی نامه [1]
چهل حدیث [1]
فضائل [2]
نهج البلاغه [1]
امام حسن علیه السلام
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [1]
احادیث [0]
امام حسین علیه السلام
فضائل و کرامات [1]
زندگی نامه [0]
احادیث [0]
امام سجاد علیه السلام
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [1]
احادیث [0]
امام محمد باقر علیه السلام
زندگی نامه [1]
فضائل و کرامات [1]
احادیث [0]
امام صادق علیه السلام
زندگی نامه [4]
فضائل و کرامات [10]
احادیث [6]
تعبیر خواب [1]
دیدگاه ها [9]
امام موسی بن جعفر علیه السلام
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [1]
احادیث [0]
امام رضا علیه السلام
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [0]
احادیث [0]
امام جواد علیه السلام
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [0]
احادیث [0]
امام هادی علیه السلام
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [0]
احادیث [0]
امام حسن عسگری علیه السلام
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [0]
احادیث [0]
امام مهدی (عج)
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [0]
احادیث [0]
مهدویت [0]
نشانه های ظهور [0]
پيامبر اکرم(ص)
زندگی نامه [0]
فضائل و کرامات [0]
احادیث [0]
رهبری
علمای شیعه [1]
دانلود بروشور
بروشور مناسبتی [1]
دانلود نرم افزار
نرم افزار مذهبی [2]
نرم افزار موبایل [3]
نرم افزار کامپیوتر [3]
دانلود کلیپ
کلیپ شهید [0]
کلیپ طنز [0]
کلیپ مذهبی [1]
دانلود فایل صوتی
مذهبی [1]

مطالب تصادفي
فاطمیه
یکصد و پنجاه درس زندگی
دیدگاه های اهل سنت و مقام معظم رهبری درباره امام صادق(ع)
خطبه های امام صادق علیه السلام
فضائل امام علی علیه السلام
آخرین اخبار موسسه
زندگی نامه امام علی (ع)
برنامه های هفته دفاع مقدس در دامغان
چهل حدیث امام علی(ع)
یا زهرا

جستجوی پیشرفته


جستجو در m-emamsadegh
جستجو در کل اینترنت


آرشيو
فروردين 1393
اسفند 1392
شهريور 1392
خرداد 1392
فروردين 1392
اسفند 1391
بهمن 1391
کدهای اختصاصی
ابزاروبلاگ

دريافت كد بازی آنلاين تصادفیساخت فلش مديا پلير
مشاهده صفحه جدید مشاهده صفحه جدید تماس با ما
پیغام مدیر سایت
سلام دوست من به سایت موسسه فرهنگی و قرآنی امام صادق علیه السلام خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات

دانلود فایل , شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنید

آخرین ارسال های انجمنخطبه های امام صادق علیه السلام

 

در زندگي امام صادق (عليه السلام) به اين مطلب بر نمي خوريم كه او براي ارشاد و وعظ مردم بر منبر بالا رود و ايراد سخن كند و اصولاََ اوضاع عصر امام عليه السلام ايجاب نمي كرده است كه او بتواند آشكارا بر انبوه مردم سخنراني فرمايد ولي ما پس از كوشش فروان و تلاش در حد توان به دو خطبه از امام دست يافتيم كه يكي نسبتاََ طولاني و ديگري كوتاه است.

خطبه اول

خطبه نخست شامل دو بخش است ، اول در توصيف ويژه پيغمبر اسلام ، دوم در بيان اوصاف و ويژگيهاي امامان ، كه ترجمه قسمت اول به قرار زير است:
«
خداوند آنقدر به بندگان خود مهربان و دلسوز است كه ارتكاب جرمهاي بزرگ و انجام كار هاي زشت مانع از آن نشده است كه دوست داشتني ترين و گرامي ترين پيامبرانش يعني محمد بن عبد الله(صلّي الله عليه وآله) را براي هدايت و ارشاد آنان بفرستد .
او حضرت محمد (صلّي الله عليه وآله) در خانواده اي محترم و بزرگوار چشم به جهان گشود و در درستي نسب و طهارت و پاكي سرشتش ترديدي وجود ندارد و نزد دانايان و خردمندان جهان ، اوصاف و اخلاق او ناشناخته نيست . رسولي كه انبياي خدا از آمدن او در كتابهاي خود بشارت داده و دانشمندان در توصيف او سخن رانده و حكما در بيان كمالات و مزاياي اخلاقي او دقت فراوان به خرج داده اند. پاكيزه اي كه هرگز به آلودگي نگرائيد ، هاشمي اي كه كسي ياراي برابري با او را نداشته و زاده بطحائي كه احدي به مقام و منزلت او نرسيد .

شخصيتي كه شرم و حيا از سيماي مباركش هويدا و جود و سخا از طبع وارسته اش آشكار و وقار و خلق و خوي نبوت در سراسر وجودش جلوه گر و صفات و نشانه هاي رسالت در وجود شريفش پديدار بوده است .
تقديرات الهي و دستگاه آفرينش بكار مي افتاد و چرخ هستي مي چرخيد و قضاي حتم پروردگار به انجام مي رسيد و هرامتي به امت پس از خود بشارت مي داد و هر پدري او را به صلب پدر بعدي منتقل مي ساخت .

در سرشت و نهاد او هرگز پليدي و ناپاكي راه نجست و به ازدواج هائي كه او بدان وسيله جابجا مي شد ناپاكي و نادرستي راه نيافت و از همان آغاز خلقت آدم تا آخرين پدرش يعني عبدالله در ميان بهترين گروه ، بزرگوارترين نسل ، غيورترين طايفه ، سالمترين و محفوظ ترين رحم و مشيمه و امن ترين دامن ، پرورده گشت و پا به عرصه هستي گذاشت .
خداند او را برگزيد ، از او راضي و خشنود گرديد و كليدهاي دانش را به او سپرد و چشمه هاي زلال عرفان و حكمت را بر دلش جاري ساخت و او را پيامبر رحمت و بهاري براي دلهاي سرد و افسرده قرار داد . كتابي بر او نازل فرمود كه در آن بيان و توضيح همه چيز آمده است . قرآني است عربي بدون كوچكترين مطلب انحرافي تا شايد مردم در پرتو تعاليم آن تقوي پيشه كنند .

او نيز اين كتاب آسماني را براي مردم توضيح داد و با دانشهاي آن ره سپرد و دين و شريعت را تفسير كرد و فرائض و واجبات را بيان داشت و حد و مرز زندگي را مشخص نمود . او رازهائي را كه لازم بود گشوده شود ، گشود و از اسراري كه در هدايت و نيكبختي مردم نقش داشت ، پرده برداشت . پس به اداي رسالت قيام كرد و فرمان حق را با قاطعيت پي گرفت و مسؤوليتهاي رسالت و نبوت را به خوبي به انجام رسانيد و در راه خدا جهاد و كوشش فراوان كرد و امت را پند داد و به سوي رستگاري رهنمونشان شد . آنان را به ياد خدا انداخت و به صراط هدايت وارد ساخت و براي پيمودن اين راه و صراط اصولي پي ريخت و منزلگاه هائي تعيين كرد و علائم و نشانه هائي نصب فرمود تا رهروان ، پس از او دچار انحراف و گمگشتگي نشوند ، كه او براي همه امتها و بشريت ، رهبري مهربان و دلسوز و رسول رحمت بوده و هست »

امام صادق عليه السلام در بخش دوم از اين خطبه كه به بيان اوصاف و ويژگيهاي امامان پرداخته ، چنين فرموده است :
«
خدايتعالي به واسطه ائمه هدي از اهل بيت پيامبر ما پرده هاي ابهام را از دين و شريعت خود كنار زده و در پرتو وجود ايشان راههاي آن را روشن ساخت . پس هر كه از امت مسلمان ، حق واجب امام و رهبر خود را شناخت ، بي شك مزه شيرين ايمان را چشيد و زيبائي و جمال اسلام را دريافت ؛ زيرا خدايتعالي امام را نشاني براي مردم و حجتي براي اهل هر عصر و زمان قرار داده و بر تارك او افسر وقار و متانت نهاده و چهره اش را با هاله اي از نور كبريائي پوشانده است .
امام به طور دائم از سوي خداوند متعال تاييد مي شود و انسانها جز وسيله امام به رضاي او دست نمي يابند و عبادتهايشان بدون معرفت و شناخت امام عصر مورد قبول درگاه الهي قرار نمي گيرد . امام داناي همه مسائل و آگاه از همه مشكلاتي است كه در اوضاع و احوال تاريك و آشفته پيش مي آيد و مطلع از تمام سنتها و روشهاي كور و آشوبهاي منحرف مننده اي است كه در هميشه تاريخ وجود دارد .
خداوند تبارك و تعالي هميشه از نسل حسين (عليه السلام) اماماني را براي مردم برگزيده و آنان را يكي پس از ديگري بوسيله خودشان به مردم معرفي فرموده است . خداوند از همه ايشان راضي و نسبت به رهبريشان خشنود مي باشد .

هر گاه يكي از امامان از دنيا مي رفت ، امام بعدي به امامت منصوب مي گرديد و خداوند يكايك آنان را نشاني آشكار ، راهبردي روشنگر ، پيشوائي نيرومند و حجتي دانا قرار داده است اماماني كه همگي از سوي خدايند ، به حقيقت رهنمونند و به سوي او در حركت آنان حجتهاي خدايند ، دعوت كنندگان به دين او ، و پيشروان خلقند . در پرتو هدايت آنان مردم ، ديندار مي شوند و با نور وجودشان ، سرزمينها مي درخشند و به يمن ايشان ، خير و بركت افزايش مي يابد. خداوند ، ائمه را براي جوامع ، حيات و زندگي ، و در تاريكيهاي جهل همچون مشعلهائي فروزان قرار داد . آنان كليدهائي هستند براي گنجهاي حكمت و دانش و پايه هائي براي اسلام .
خداوند متعال قضا و قدر محتوم خويش را اينگونه درباره امامان جاري ساخته است. پس امام ، آن شخصيت برگزيده و مورد رضايت و آن راهبر ويزه و قائم بحقي است كه خداوند او را در عالم ذر و از ميان خلق ، انتخاب كرده و تحت نظر خود پرورده است. سايه امام پيش از خلقت بشر در كنار راست عرش الهي وجود داشته و او در علم غيب خدائي بهره مند از حكمت بوده است .

خداوند ، امام را به سبب دانشي كه دارد و به علت پاكي و طهارتي كه او از آن بهره مند مي باشد ، انتخاب فرموده است . امام بقيه اي است از آدم و بهترين است از ذريه نوح و برگزيده اي است از خاندان ابراهيم و نسل اسماعيل و اختيار شده اي است از عترت حضرت محمد (صلّي الله عليه وآله) كه به طور دائم تحت نظر الهي و زير پوشش لطف خداوندي قرار دارد . امام از دامهاي ابليس و لشكريان او رهيده و آسيبها و تيرگيهاي جهل از او دفع شده و دم هر فاسق نابكار در او بي تاثير گشته و بطور كلي وجود او از هر گونه گزند و پيش آمد سوئي محفوظ و در امان مي باشد .

وجود امام از هر عيب و نقصي بدور و شخصاََ از هر گناه و معصيتي معصوم است . او در جواني به حلم و نكوئي معروف است و در كهنسالي و اواخر عمر هم با عفاف ، علم و فضيلت ارتباطي ناگسستني دارد . مقام پدر به او ميرسد ، ليكن در حيات پدر لب به سخن نمي گشايد ، و پس از آنكه عمر پدر به پايان رسيد و تقدير و مشيت الهي درباره پدر جامه تحقق پوشيد و مرگ به سراغ او آمد و چراغ عمرش خاموش گرديد ، آنگاه مسؤوليت به او محول و امر دين به وي واگذار مي شود و خداوند او را حجت بندگان و سرپرست آباديها قرار مي دهد .
خداوند امام را بوسيله فرشته و روح خود تاييد مي فرمايد و از دانش خويش به او مي آموزد و بيان روشنگر به او مي دهد و او را نشاني براي هدايت و رستگاري مردم و حجت و راهنماي اهل جهان و روشنائي بخش براي متدينان و كار پرداز بندگان خود مي كند .

خداوند از رهبري چنين شخصيتي خشنود است و راز خويش را نزد او به امانت و علم و دانش خود را در دل و قلب او به وديعت نهاده و حكمتش را در ميان سينه او پنهان ساخته و او را نگهبان دين و نماينده كار عظيم خويش قرار داده است .
خدايتعالي بوسيله امام ، فرائض و حدود ديني را احياء و راههاي شريعت را هموار ساخته است. پس او در پرتو نور درخشان و با دم شفابخش خويش هنگامي كه مردم جاهل ، حيران و سرگردان ، و جدالگران هوي پرست ، گمراه كننده و اغوا گرند ، قيام به عدل مي كند و با حقيقت گوئي و روشنگري و بيان صريح ، به ارشاد و هدايت مردم مي پردازد ؛ درست بر همان خطي كه پدران و نياكان راستگو و درست كردارش بر آن خط رفته اند . پس ، حق چنين انسان عالم و آگاهي را احدي جز مردمان بدبخت ، منكر نمي شود و مقام چنين شخصيتي را جز گمراهان لجباز ، ناديده نمي گيرد و جز گستاخان به خدا ( جلّ و علا ) كسي راه بر او نمي بندد .

خطبه دوم

اين خطبه را ابن شهر آشوب روايت كرده است . امام صادق (عليه السلام) اين خطبه را موقعي ايراد كرد كه هشام بن وليد وارد مدينه شده بود و فرزندان عباس نزد او آمدند و از امام شكايت كردند و به اين عنوان كه امام ، ميراث ماهر شخصي را به خود اختصاص داده و چيزي از آن به ايشان نداده است. امام صادق (عليه السلام) پس از پايان شكايت آنها به ايراد سخنراني پرداخت و چنين فرمود :

« هنگامي كه خداوند حضرت رسول را به رسالت و نبوت بر انگيخت پدر ما ابوطالب كسي بود كه با جان به كمك و ياري او شتافت ؛ اما پدر شما عباس و همينطور ابولهب پيامبر را تكذيب كردند و شياطين كفر را بر ضد او شوراندند . پدر شما همان كسي بود كه غائله و آشوب بر پا مي كرد و در جنگ بدر ، طوايف مختلف را عليه پيامبر اسلام بسيج مي نمود و خود نيز با ساز و برگ ،همراه سواره و پياده آماده پيكار با او بود ... پس پدر شما آزاد شده ماست و به زور شمشير ما و با كراهت، اسلام آورده و هرگز به سوي خدا و رسول هجرت نكرده است و لذا خداوند، ولايت او را از ما بريد با كلام خود كه فرمود : ألَّذِينَ آمَنوا وَ لَمْ يُهاجِرُوا مالَكُمْ مِنْ وَلايَتِهِمْ مِنْ شَيْءِِ
آنگاه امام در پايان سخن خويش فرمود : يكي از موالي ما از دنيا رفته و ما ميراث اوراتحويل گرفته ايم ؛ زيرا اولاََ ، او مولاي ما بوده نه ديگران و ثانياََ ، ما فرزندان رسول (صلّي الله عليه وآله) هستيم ، و مادر ما فاطمه ، وارث ميراث و ماترك او بوده است 

 درباره : امام صادق علیه السلام , فضائل و کرامات , دیدگاه ها ,

برچسب ها : خطبه های امام صادق علیه السلام ,

بازدید : 88 نویسنده : مهران کاوه چهارشنبه 25 بهمن 1391 نظرات () نظرات


مطالب مرتبط

·

امام صادق علیه السلام و اندیشه های انحرافی

·

امام صادق علیه السلام و قیام های زمان

·

قرآن در نگاه امام صادق(ع)

·

امام صادق علیه السلام و دانش پزشکی

·

علائم حتمی ظهور امام زمان (عج) از زبان امام صادق(ع)

·

بشارت صبح و مادر آفتاب

·

فضائل امام صادق علیه السلام

·

برخی معجزات امام صادق علیه السلام

·

خطبه های امام صادق علیه السلام

·

كلمات قصاروسخنان حكمت آموز امام صادق (عليه السلام)


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:


مطالب گذشته

·

یا زهرا »» یکشنبه 10 فروردین 1393

·

آخرین اخبار موسسه »» شنبه 10 فروردین 1392

·

آخرین اخبار ورزشی »» جمعه 13 بهمن 1391

·

آخرین اخبار فناوری اطلاعات »» جمعه 13 بهمن 1391

·

آخرین اخبار علمی »» جمعه 13 بهمن 1391

·

آخرین اخبار اقتصادی »» جمعه 13 بهمن 1391

·

آخرین اخبار ایران و جهان »» جمعه 13 بهمن 1391

·

مراسم تجلیل »» سه شنبه 06 اسفند 1392

·

برنامه های هفته دفاع مقدس در دامغان »» جمعه 29 شهریور 1392


آمار کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟


عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

مطالب محبوب
دانلود بروشور بازدید : 1789
دانلود کتاب اسرار آل محمد بازدید : 167
حکایات آموزنده از معصومین بازدید : 133
چشم ها دامهای شیطانند. بازدید : 121
آخرین اخبار موسسه بازدید : 107
زندگی نامه امام علی (ع) بازدید : 101
آخرین اخبار ورزشی بازدید : 97
آخرین اخبار ایران و جهان بازدید : 95
شهادت امام محمد باقر(ع) بازدید : 93
دانلود سری دوم نرم افزارهای قرآنی موبایل و کامپیوتر بازدید : 93

خبرنامه
برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود
لینک دوستان
» سایت باشگاه استقلال دامغان
» باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال دامغان
» افزایش ترافیک سایت و وبلاگ
» ابزاروب پارسی
» تبادل لینک رایگان
» تبادل لینک رایگان
» آگهی رایگان,درج آگهی اینترنتی
» خرید ساعت مچی
» سایت تبادل لینک
» تبادل لینک
» Ghaleb Weblog
» مطلب روز
» سفارش قالب
» ارسال لینک
free downlodطراح قالب

مترجم قالب

جدیدترین مطالب روز

مطلب جالب

موسسه فرهنگی و قرآنی امام صادق علیه السلام